Aktualności

          • ŚLĄSKI KONGRES OŚWIATY

          • 27 maja 2026r. uczestniczyliśmy w ŚLĄSKIM KONGRESIE OŚWIATY, którego tematem przewodnim było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "GDZIE JEST JUTRO?"

            Wydarzenie było zorganizowane na Stadionie Śląskim przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach we współpracy z Kuratorium Oświaty w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim i Miastem Katowice.  Kongres zgromadził nauczycieli, dyrektorów, ekspertów i innowatorów w jednym miejscu. Każdy z uczestników mógł wybrać dla siebie interesujące tematy, zgodnie ze specyfiką placówki, w której pracuje oraz własnymi zainteresowaniami.

            Podejmowane były m.in. tematy edukacji włączającej, nowej podstawy programowej, wyzwań, kompetencji przyszłości, nowych technologii, uczenia przez całe życie oraz aktywności fizycznej w edukacji.

            Był to czas zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń, refleksji i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytanie: "GDZIE JEST JUTRO?"

          • ZBIÓRKA CHARYTATYWNA

          • Szanowni Rodzice,

            zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie dla Poli – dawniej naszego przedszkolaka, a obecnie uczennicy klasy 1 szkoły podstawowej.

            Pola walczy o pełną sprawność. Przed nią bardzo skomplikowana i kosztowna operacja nóżki, która jest konieczna, aby zatrzymać postęp choroby. Bez leczenia choroba może postępować dalej.

            Do listopada konieczne jest zebranie 80 tysięcy złotych na operację, a w kolejnych miesiącach także środki na dalsze leczenie i usunięcie płytki z nogi.

            Prosimy dowolną formę wsparcia – udostępnienie zbiórki, przekazanie informacji dalej lub wsparcie finansowe.

            Poniżej link do zbiórki:

            zrzutka.pl

          • W ogródku warzywnym

          • Piękna pogoda sprzyjała sadzeniu warzyw w ogródku warzywnym. Motylki zasadziły pomidory i ogórki. Już wkrótce będą mogły delektować się ich smakiem.

          • Pszczółki i Żabki w Chlebowej Chacie

          • 21 maja 2026r. dzieci z grupy Pszczółki i Żabki wyjechały na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.

            Tam dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby z małego ziarenka powstał bochen chleba. Wycieczka przedszkolaków do Chlebowej Chaty w Górkach Małych była pełna ciekawych doświadczeń i radosnej zabawy. Dzieci poznały pracę rolnika, zobaczyły maszyny rolnicze, a także samodzielnie wyrabiały, piekły i smakowały podpłomyki. Degustowały także świeże masło, maślankę i miód. Miały również okazję karmić zwierzęta, nosić wodę w wiadrach, zasiąść na urządzeniach rolniczych, dzięki czemu mogły lepiej zrozumieć życie na wsi i codzienne obowiązki w gospodarstwie. Taka wyprawa była nie tylko atrakcyjną przygodą, ale też wartościową lekcją o tym, skąd bierze się jedzenie i jak wygląda praca na wsi. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenia i piękne wspomnienia.

          • Wiosenne prace w ogródku przedszkolnym

          • Stokrotki z dużym zaangażowaniem pracowały w ogródku przedszkolnym, sadząc hiacynty. Pan gospodarczy przygotował grządki – spulchnił ziemię i usunął chwasty. 

            Podczas pracy przedszkolacy rozmawiali o tym, czego rośliny potrzebują do wzrostu: słońca, wody i troski. 

          • MIĘDZYPRZEDSZKOLNE ZAWODY SPORTOWE

          • 20 maja 2026r. przedszkolacy z grupy Stokrotki reprezentowali nasze przedszkole podczas Międzyprzedszkolnych Zawodów Sportowych zorganizowanych przez Miejskie Przedszkole nr 21 im. Młodych Odkrywców w Rudzie Śląskiej w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej. 

            Hasło przewodnie zawodów brzmiało: "Sport to zdrowie - niech każdy się o tym dowie".

            Celem zawodów było rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej dzieci, nauka współpracy w zespole, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego, rozwijanie odporności emocjonalnej, integracja placówek oświatowych, wyrównywanie szans edukacyjnych.

            Dzieci rywalizowały na torach przedszkód. W czasie konkurencji dzieci musiały wykazać się zwinnością, celowością, gibkością, a także precyzją wykonywanych ćwiczeń i szybkością.

            Stokrotki zdobyły I miejsce!!!

            Gratulujemy!!!

          • WARSZTATY RĘKODZIEŁA W OSIKOWEJ DOLINIE

          • 15 maja 2026r. przedszkolacy z grupy Rybki oraz Stokrotki uczestniczyli w wycieczce do Osikowej Doliny. 

            Osikowa Dolina, to unikatowe polskie dziedzictwo kulturowe regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieci odkrywały tradycyjne rzemiosło regionu śląskiego, poznawały techniki i narzędzia używane przez naszych przodków.  Następnie poznały unikalny surowiec – wiórki drewna osikowego - naturalny, ekologiczny materiał o plastycznych właściwościach, z którego wykonały osikowe dzieło - kwiatuszek.

          • CHARYTATYWNA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

          • Włączamy się w ogólnopolską zbiórkę książek, która jest jednocześnie konkursem dla szkół, przedszkoli, burs szkolnych, bibliotek i innych placówek.

            Celem konkursu jest wsparcie dzieła pomocy potrzebującym dzieciom i młodzieży, które realizuje Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo. Fundacja udziela pomocy pedagogicznej, psychologicznej, dożywia, edukuje i wspiera dzieci i młodzież na terenie całej Polski. Dodatkowe cele akcji to: Promocja wśród dzieci i młodzieży idei zaangażowania społecznego, empatii oraz otwartości na drugiego człowieka, poprzez organizację szkolnych przedsięwzięć charytatywnych, których celem jest udzielenie wsparcia rówieśnikom, wychowankom Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Promowanie czytelnictwa oraz rozwój kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży z terenu całej Polski. Wsparcie rozwoju młodych, utalentowanych osób.

            Ponadto, placówki, które zbiorą największą liczbę książek zdobędą nagrody finansowe!

            Szczegóły dotyczące książek na plakacie.

            Książki można składać do pudła w korytarzu przedszkolnym.

          • Motylki w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. M. Kopernika w Chorzowie

          • 13 maja 2026r. Motylki uczestniczyły w wycieczce do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. M. Kopernika w Chorzowie. Dzieci wybrały się w podróż w świat astronomii, pogody i nauki.

            Celem wycieczki było rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, rozwijanie zainteresowań kosmosem, poznanie Układu Słonecznego i gwiazdozbiorów, poznanie zjawisk fizycznych zachodzących na Ziemi i w kosmosie, rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia i pasji badawczych, a także rozbudzanie ciekawości poznawczej i zainteresowań naukami ścisłymi oraz podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej.

            Przedszkolacy uczestniczyli w warsztatach meteorologicznych, w czasie których wcielili się w badaczy pogody, a następnie obejrzeli seans "Kometa nad Szwajcarską Doliną".

          • DZIEŃ EUROPEJSKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

          • Jak co roku odwiedziły nas dwie rezolutne pszczoły - Gapcia i Mądrusia, które podróżują po krajach Unii Europejskiej i oczarowują nas swoimi opowieściami. W tym roku również przywiozły walizkę pełną opowieści, wspomnień i wiedzy o Unii. Na koniec mogliśmy zobaczyć filmik z ich wspomnieniami, dzięki którym poznaliśmy dziedzictwo kulturowe Europy - zabytki, tradycje, tańce, język, potrawy, walutę.

          • III MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU PT. „ZDROWO I WESOŁO”

          • 12 maja 2026r. Paulinka i Anastazja z grupy Stokrotki reprezentowały nasze przedszkole podczas miejskiego etapu w III MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY O ZDROWIU  PT. „ZDROWO I WESOŁO”. Organizatorem konkursu było Miejskie Przedszkole nr 20 im. Słonecznej Doliny w Rudzie Ślaskiej.

            CELEM KONKURSU BYŁO:

            - zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia,

            - kształtowanie nawyków dbania o zdrowie,

            - rozwijanie aktywności ruchowej,

            - prezentacja wiadomości dotyczących zdrowia.

            Dziewczyki wywalczyły II miejsce. Brawo!!! Gratulujemy!!!

          • Dzień z życia pszczół

          • Dzisiaj podczas spotkania z pszczelarzem dzieci miały okazję poznać życie pszczół w szczegółach - jak wygląda ich dzień, czym się zajmują, jaka jest ich rola w ulu. Przedszkolacy zobaczyli także w jaki sposób rozwija się pszczółka zanim jest gotowa do pracy w ulu.

            Ciekawostką jest, że "futerko", które nosi na sobie wcale nie służy jej do ogrzewania, tylko do przenoszenia pyłku. Dzieci obserwowały, jak pszczoły pracują w ulu. Choć na pozór wydają się bardzo podobne, każda z nich jest indywidualnością i ma swoją rolę w ekosystemie.

            Pamiętajmy, że ich działania wpływają na równowagę ekologiczną naszego środowiska.

            Dzieci miały także okazję delektować się słodkim i zdrowym smakiem miodu. Poznały walory dla zdrowia produktów pszczelich.

            Na koniec dzieci wykonały świeczki z wosku pszczelego oraz świeczniki.

          • Stokrotki z wizytą w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

          • 7 maja starszacy z grupy Stokrotki wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Rozpoczęli od zajęć w sali "Ognik". Tam, po zajęciach teoretycznych z wizualizacją niebezpieczeństw, jakie czyhają każdego dnia, dzieci mogły poczuć się jak strażacy na dyżurze. Następnie odbyła się ważna i szczegółowa lekcja udzielania pierwszej pomocy, w tym z użyciem sprzętu AED. Kolejno, cała grupa mogła zobaczyć pojazdy straży pożarnej z bliska, a także poznać sposób użycia sprzętu, w który wyposażony jest każdy strażacki samochód.

            Była także jedna niespodziewana i nieplanowana atrakcja - wezwanie strażaków do akcji. Dzieci mogły zaobserwować, jak szybko muszą działać strażacy, by wyruszyć do akcji ratowniczej.

            Wrażeń było mnóstwo!!!

            Dziękujemy!

          • POKAZ MODY w ramach wojewódzkiego konkursu "BĄDŹ AKTYWNY Z KURATOREM"

          • 22 kwietnia 2026r. zorganizowaliśmy „Pokaz mody” - przygotowanie strojów z materiałów z recyklingu – pokaz z udziałem dzieci i pracowników przedszkola. 

            Dzień rozpoczął się od zajęć edukacyjnych o tematyce ekologicznej, w czasie których przedszkolacy zdobyli oraz utrwalili wiedzę z zakresu recyklingu. Następnie przedszkolacy przeszli do działania. Od pomysłu, przez projekt aż po wykonanie, powstały oryginalne kreacje, które zachwyciły jury i każdego, bez wyjątku, kto był dziś obecny w przedszkolu. Wykorzystując zużyte materiały dzieci przygotowały stroje dla siebie oraz swoich lalek i pluszaków. Wykorzystano materiały o różnej strukturze.

            Punktem kluczowym dnia był „Pokaz mody ekologicznej”, w którym udział wzięli wszyscy – przedszkolacy, nauczyciele, pani dyrektor oraz pracownicy niepedagogiczni – pani księgowa, pani intendentka, panie woźne, pomoce nauczyciela i kucharki. Każdy, według własnego pomysłu starał się zaskoczyć publiczność. Pojawiła się „Miss recyklingu”, galanteria światowych projektantów mody, „żywy” śmietnik na papier, minionek, roboty i wiele, wiele innych.

            W działania czynnie włączyli się także rodzice przedszkolaków, którzy zaskoczyli nas pomysłowością przygotowując już w domu oryginalne stroje dla swoich pociech.

            Po pokazie mody ekologicznej jury przyznało nagrody główne i wyróżnienia, a każdy przedszkolak zdobył medal EKO Przyjaciela oraz cebulkę gladioli do zasadzenia i pielęgnacji w domu.

            W wydarzeniu wzięli udział goście zaproszeni z Instytutu Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - dr Ewelina Kawiak - Zastępca Dyrektora Kierunków: arteterapia, pedagogika, pedagogika specjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz dr Hewilia Hetmańczyk, prof. UŚ, która jest opiekunem naukowym Koła Naukowego Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej "Paidagogos". Obydwie Panie z podziwem  patrzyły na organizację wydarzenia, zaangażowanie pracowników i atmosferę panującą w przedszkolu.

            Oprócz wydarzenia o charakterze ekologicznym była to także okazja do zaplanowania dalszej współpracy przedszkola z uniwersytetem.

            Dzień zakończyły warsztaty techniki zdobniczej Decoupage przygotowane przez pracowników PreZero Service Południe Sp. z o.o. przedszkolacy własnoręcznie wykonali zdobione słoiczki.

             

    • Kontakty

      • Miejskie Przedszkole nr 37 im. Pracowitych Pszczółek w Rudzie Śląskiej
      • 32 242 02 26
      • ul. Obrońców Westerplatte 7A,
        41-710 Ruda Śląska

        41-710 Ruda Śląska
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych