• Zdrowie psychiczne

        • Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Dlatego też warto o nie dbać już od najmłodszych lat. To, jak sobie będziemy radzić z emocjami i relacjami w dzieciństwie ma również wpływ na to, jak będziemy funkcjonować w dorosłym życiu.

          Poniżej prezentujemy kilka wywiadów, porad oraz artykułów. Część z nich dotyczy bezpośrednio dzieci w wieku przedszkolnym, część dzieci starszych, które polecamy stosować bądź w przyszłości bądź w przypadku, gdy jesteście Państwo także rodzicami nastolatków. Część może także przydać się każdemu z nas, a przynajmniej uwrażliwi nas na pewne symptomy lub wyjaśni obawy.

          Do współpracy zaprosiliśmy realizatorki projektu "ZDRÓWKO! psychiczne" realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady praktycznej "Zwolnieni z Teorii", który uzyskał Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Ruda Śląska, a także Patronat Medialny TVP3 Oddział w Katowicach oraz Wiadomości Rudzkich.

          Zachęcamy do śledzenia ich profilu na Facebooku

          "ZDRÓWKO! psychiczne"

        • Wywiad realizatorek "ZDRÓWKA! psychicznego" z p. Katarzyną Grzywowicz- naszą psycholożką

        • Oliwia S., jedna z realizatorek projektu „ZDRÓWKO! psychiczne”, przeprowadziła wywiad z Panią Katarzyną Grzywnowicz – psycholog z doświadczeniem, na co dzień pracującą w naszym przedszkolu, przedszkolu specjalnym oraz szkole podstawowej. 

          Oliwia S.: Dzień dobry! Bardzo się cieszę, że zgodziła się Pani odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zdrowia psychicznego.

          Katarzyna Grzywnowicz: Na wstępie bardzo dziękuję za zaproszenie, ogromnie się cieszę, że mogę być częścią tak ważnego projektu.

          Oliwia S.: Temat zdrowia psychicznego jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Jak Pani myśli, czy jest on bardzo aktualny w dzisiejszych czasach?

          Katarzyna Grzywnowicz: Na co dzień otaczają nas reklamy, bilbordy, posty na Instagramie czy Facebooku, które „podpowiadają” jak mamy wyglądać, w co się ubierać, jakich używać kosmetyków, jak ćwiczyć, gdzie się wybrać, a nawet co zjeść. Jednak to, co widzimy w telefonie, laptopie czy telewizorze po pierwsze nie zawsze idzie w parze z rzeczywistością. Po drugie to, co na pozór wydaje się być tylko rozrywką, może po cichu „zatruwać” naszą codzienność. Jeśli do tego dodać zwiększające się tempo życia, wszechobecny konsumpcjonizm i pogoń za karierą oraz przebodźcowanie informacjami spływającymi ze świata, to dostajemy gotową receptę na całą masę problemów społecznych, w tym także systematyczne pogarszanie się naszego zdrowia psychicznego. Mimo, że żyjemy w czasach względnego dobrobytu to uważam, że temat zdrowia psychicznego nigdy nie był bardziej aktualny niż dzisiaj.

          Oliwia S.: Czym jest zdrowie psychiczne?

          Katarzyna Grzywnowicz: Ogólną definicją ZDROWIA PSYCHICZNEGO jest definicja wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Definicja ta mówi, że zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Oznacza to, że człowiek uczestniczy w życiu społecznym, jest zdolny do produktywnej pracy, dba i realizuje swoje potrzeby, a ponadto radzi sobie z różnymi sytuacjami życiowymi. Z uwagi jednak na różnice kulturowe, indywidualne odczucia oraz różne podejścia naukowe, definicja ta jest niejednoznaczna. Należy pamiętać, że brak rozpoznanej choroby psychicznej nie jest jednoznaczny ze zdrowiem psychicznym.

          Oliwia S.: Przygotowując się do tej rozmowy, znalazłam w Internecie wiele definicji zdrowia psychicznego. Łączyły je wspólne elementy, jednak w rzeczywistości każda z tych definicji była zupełnie inna, skupiała się na różnych aspektach. Wobec tego jaka definicja zdrowia psychicznego jest Pani najbliższa?

          Katarzyna Grzywnowicz: Dla mnie osobiście bliższa jest definicja Marie Jahoda - austriackiej psycholog, która łącząc kryteria z różnych teorii, stworzyła listę kluczowych cech opisujących zdrowie psychiczne człowieka. Są to:

          • poczucie własnej wartości, autonomii, czyli zdolność do bycia niezależnym od wpływów społecznych oraz do samoregulacji,

          • świadomość własnych odczuć, potrzeb, celów,

          • zdolność do rozwoju i samorealizacji,

          • sprawność rozwiązywania problemów,

          • realistycznie spostrzeganie rzeczywistości,

          • zdolność do adaptacji w zmieniającym się świecie.

          A więc… mówiąc prosto: GŁOWA JEST RÓWNIE WAŻNA JAK CIAŁO, dlatego warto jest wprowadzić drobne nawyki, które pomogą cieszyć się zdrowiem psychicznym.

        • Jak dbać o zdrowie psychiczne radzi psycholog Katarzyna Grzywnowicz

        • 1. Rozwijaj własne pasje – pamiętaj, że Twoje zainteresowania powinny być równie ważne jak obowiązki.

          2. Nie odkładaj wszystkiego na potem – Twoja głowa to nie śmietnik, nie warto jej zaśmiecać niekończącymi się sprawami.

          3. Zrób sobie przerwę, świat może poczekać - w codziennych wyzwaniach, obowiązkach i tysiącach rzeczy do załatwienia pamiętaj o drobnych przyjemnościach dla siebie, znajdź czas, aby złapać oddech, przeczytać kawałek ulubionej książki, wypić w spokoju kubek herbaty czy posłuchać audiobooka.

          4. Akceptuj siebie, każdy z nas jest w czymś dobry.

          5. Włącz się do życia bądź w kontakcie, troszcz się o innych, nie sprowadzaj swoich bliskich ani znajomych do relacji on-line, odłóż telefon, zamknij laptop, rozejrzyj się, zapytaj: „co słychać?”. Podaruj uśmiech - to nic nie kosztuje.

          6. Mów głośno o swoich uczuciach, szukaj wsparcia i poproś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.

          Pamiętaj, że „wygadanie się” zaufanej osobie przynosi ulgę. Ponadto, jeżeli druga osoba będzie potrzebować pomocy, będzie bardziej skora do szczerej rozmowy z Tobą, jeżeli zobaczy, że wcześniej Ty się przez tą osobą otwarłeś/łaś.

          7. Zwracaj uwagę na to co jesz - pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie, pij wodę. Jedz w spokoju, nie na stojąco, nie z telefonem w ręku, scrollując kolejno strony. Skup się na tempie jedzenia, kolorze, zapachu.

          8. Ruszaj się - sport to zdrowie, jednak nie musisz od razu pędzić na siłownię. Możesz wyjść na spacer, potańczyć do ulubionej muzyki, poćwiczyć w domu… wybierz taką aktywność, która jest najbardziej w zgodzie z Tobą.

          9. Wysypiaj się - odpowiednia ilość snu zapewni Ci regenerację fizyczną oraz psychiczną.

          10. Doceniaj i ciesz się z tego, co masz - pomyśl o sobie, o dniu, który właśnie minął, czego się nauczyłaś, co fajnego Cię spotkało.

        • "Stres - przyjaciel i wróg człowieka. Parę słów na temat stresu w życiu każdego z nas"!

        • Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest stres i jak wpływa na ludzkie życie?

          Dowiecie się tego z książeczki Oliwii S.- realizatorki projektu "ZDRÓWKO! psychiczne"- "Stres - przyjaciel i wróg człowieka. Parę słów na temat stresu w życiu każdego z nas"!

          Przeczytajcie koniecznie!

          Stres - przyjaciel i wróg człowieka. Parę słów na temat stresu w życiu każdego z nas

    • Kontakty

      • Miejskie Przedszkole nr 37 im. Pracowitych Pszczółek w Rudzie Śląskiej
      • 32 242 02 26
      • ul. Obrońców Westerplatte 7A, 41-710 Ruda Śląska 41-710 Ruda Śląska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych