• Logopedia

•

„Mowa jest zwierciadłem duszy człowieka i trzeba o nią dbać…” – ojciec polskiej logopedii, Leon Kaczmarek.

Drodzy Rodzice,

umiejętność poprawnego mówienia jest niezmiernie ważna, gdyż często stanowi o jakości naszego życia, wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi, jak również na to jak postrzegamy samego siebie oraz jak widzą nas inni. Wady wymowy, które nie są objęte terapią logopedyczną bywają źródłem: niepowodzeń szkolnych, braku akceptacji wśród rówieśników oraz stresu.

Logopeda przedszkolny mgr Aleksandra Florkowska- Niemiec

Zajęcia z logopedą odbywają się :

Poniedziałek 9.30-13.30

Piątek 7.30-11.30

Zajęcia są prowadzone wg indywidualnie ustalanego harmonogramu.

Rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym.

Okres pomiędzy 3 a 7 rokiem życia nazywany jest okresem swoistej mowy dziecięcej. Rozwój mowy u dzieci nie przebiega w jednakowym tempie. Zależy to od różnych czynników, między innymi od ich predyspozycji psychoruchowych, wpływów środowiskowych i innych. Dlatego nie należy się martwić tym , że u dzieci w jednakowym wieku mogą występować różnice w rozwoju mowy. Pod warunkiem, że nie odbiegają one od normy rozwojowej dla danego wieku. W dużym uproszczeniu wygląda to tak:

Dziecko 3 – letnie może jeszcze nie wymawiać:

• S,Z,C,DZ- tzn. zamiast sowa, zupa, cegła, dzwonek, może mówić : siowa, ziupa, ciegła, dzwonek
        • SZ,Ż, CZ,DŻ- tzn. zamiast: szafa, żaba, czapka, dżem, może mówić: siafa, ziaba, ciapka, dziem lub: safa, zaba, capka, dzem
        • L- tzn. zamiast: lampa, może mówić: jampa
        • R- tzn. zamiast rower, może mówić: jower lub lowel

Dziecko 4- letnie może jeszcze nie wymawiać:

• SZ,Ż, CZ,DŻ- tzn. zamiast: szafa, żaba, czapka, dżem, może mówić: safa, zaba, capka, dzem
        • R- tzn. zamiast rower, może mówić: lowel

Dziecko 5 – letnie może jeszcze nie mówić (choć w trakcie roku powinno zacząć wymawiać):

• R- tzn. zamiast rower, może mówić: lowel

Dziecko 6- letnie powinno prawidłowo wymawiać wszystkie głoski języka polskiego.

Jak wspomniałam podział ten podany jest w dużym uproszczeniu, granice w przebiegu rozwoju mowy są płynne. Poza tym występują bardzo liczne deformacje głosek wymawianych przez dzieci. Dlatego po przeprowadzeniu badania diagnostycznego i ustaleniu diagnozy logopeda kwalifikuje dopiero wybrane dzieci do terapii.