Aktualności

          • TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA - spotkanie z ratownikiem wodnym

          • 19 czerwca odwiedzili nas ratownicy wodni z parku wodnego AQUADROM  w Halembie. Ratownicy szczegółowo omówili bezpieczne nawyki związane z korzystaniem z kąpielisk, basenów i parków wodnych. Wraz z ratownikami przybył Kapitan Bąbel edukujący w ramach „Pirackiej Akademii Bezpieczeństwa”. Dzieci poznały sprzęt oraz techniki ratowania, a także "złotą piątkę Kapitana Bąbla", czyli ważne zasady, których należy przestrzegać na kąpieliskach.

            Celem spotkania było:

            • kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania w wodzie i jej otoczeniu,

            • uświadamianie dzieciom zagrożeń, jakie mogą wystąpić na basenach i kąpieliskach,

            • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych podczas wspólnej zabawy,

            • pokazanie roli ratowników i opiekunów jako osób, do których można zwrócić się o pomoc.

            Pamiętajmy, że woda to świetna zabawa, ale też żywioł, który wymaga ostrożności! Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa nad wodą – zarówno na kąpieliskach, jak i w Aquaparkach.

          • TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA - spotkanie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej

          • 15 czerwca przedszkolacy spotkali się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej. Celem zajęć była profilaktyka w zakresie skutecznej ochrony przed kleszczami. Kampania "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy" uświadomiła dzieciom nie tylko sposób właściwego ubierania się na wyprawy np. do lasu, który minimalizuje ryzyko ukąszenia przez kleszcze, ale także utrwaliła i usustematyzowała wiedzę na temat tego, iż mogą one być nosicielami wielu groźnych patogenów i prowadzić do rozwoju chorób. Dzieci miały okazję poznać różne urządzenia do bezpiecznego usuwania kleszczy, a także zaobserwować kleszcze w preparatach oraz na ilustracjach demonstracyjnych.

            Więcej informacji profilaktycznych dla rodziców na:

            Kleszcze

            Dziękujemy za wizytę.

          • TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA

          • W dniach 15.06.2026-26.06.2026r. włączamy się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji pn. „Tydzień dla bezpieczeństwa”.

            Czas przed wakacjami to doskonały moment, aby przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku oraz odpowiedzialnych zachowań w czasie wakacji.

            Celem akcji jest wzmacnianie działań profilaktycznych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa dzieci i młodzieży — zarówno fizycznego, psychicznego, jak i cyfrowego.

          • I miejsce w konkursie plastycznym

          • Z przyjemnością informujemy, że Angelina z grupy Stokrotki zobyła I miejsce w miejskim konkursie plastycznym "Majowe spotkania ze zwierzętami".

            Brawo! Gratulujemy!

          • Industriada 2026 w Świętochłowicach

          • 13 czerwca 2026r. Lena z grupy Rybki - laureatka XXX Konkursu Piosenki Przedszkolaka zorganizowanego przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach zaprezentowała swój niezykły talent podczas Industriady w Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach.

            Brawo Lena!!!

          • Industriada 2026 w Rudzie Śląskiej

          • 13 czerwca 2026r. podczas Industriady na Ficinusie dziewczynki z grupy Rybki - Lidia, Laura i Lena zaprezentowały autorski spektakl pt. "EKO GYBYRSTAG" wg scenariusza i w reżyserii p. Joanny Aleksy. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami, a podziw wzbudziła śląsko godka naszych bajtli.

            Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w logistyce.

          • FESTYN RODZINNY

          • 12 czerwca w naszym przedszkolu odbył się festyn rodzinny w stylu "Dziki Zachód". Po występach przedszkolaków, dzieci zagrały w BINGO, a także wykonywały konkurencje z "Paszportu Kowboja". Atrakcją było łapanie na lasso, rzut do celu, samodzielne ozdobienie podkowy na szczęście, udział w wyścigach konnych z pokonywaniem przeszkód oraz poszukiwanie złota. Za wykonanie wszystkich zadań czekała nagroda. 

            Powodzeniem cieszyły się pyszności - na słodko i słono oraz pyszna lemoniada.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie w organizację festynu rodzinnego w naszym przedszkolu - za pomoc, wsparcie oraz obecność, które przyczyniły się do stworzenia wyjątkowej atmosfery.

            Dziękujemy również za tak liczne przybycie oraz za wspólnie spędzony czas, pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy. Dzięki Państwu ten dzień był naprawdę wyjątkowy!

          • O geologii, minerałach i skamieniałościach

          • We wtorkowe popołudnie, 9 czerwca najstarsi przedszkolacy wyruszyli w niezwykłą podróż do świata geologii. Tego dnia dzieci miały okazję poznać pana Pawła - doktora geologii, licencjonowanego przewodnika beskidzkiego, miłośnika gór, który z pasją opowiadał o swoim zawodzie. Zdradził nam, że ta pasja towarzyszy mu od dzieciństwa.

            Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się specjalista badający skały, minerały i skamieniałości oraz jak ważna jest jego rola w odkrywaniu historii naszej planety. Następnie przedszkolacy z zainteresowaniem oglądali różnorodne okazy minerałów i skamieniałości, ucząc się rozpoznawać ich kształty, kolory oraz faktury. Okazuje się, że skały i minerały mogą mieć także zapach, a nawet... smak! Dzięki niezwykłym okazom i opowieściom dzieci odkryły fascynujące tajemnice Ziemi. Wielkie wrażenie zrobił także ząb mleczny mamuta.

            Największe emocje wzbudziła jednak część praktyczna. Mali odkrywcy, wyposażeni w łopatki i pędzelki, a nawet w naczynia z wodą, wyruszyli na poszukiwanie własnych „skarbów”. Z wielkim zaangażowaniem przeszukiwali przygotowane stanowiska, delikatnie odsłaniając ukryte w piasku znaleziska. Każde odkrycie wywoływało niezwykłe emocje, radość i dumę, a dzieci z entuzjazmem dzieliły się swoimi znaleziskami z rówieśnikami.

            Zajęcia nie tylko dostarczyły przedszkolakom wielu pozytywnych emocji, ale także rozbudziły ich ciekawość świata i chęć poznawania przyrody. Była to wyjątkowa lekcja, która na długo pozostanie w ich pamięci. Niektórzy nawet odkryli w sobie pasję i postanowili zostać geologami;)

            Na pamiątkę każdy mógł zabrać jeden z odnalezionych przez siebie skarbów. Pan Piotr - geolog każdemu zapisał jego nazwę.

            Następnie na przedszkolaków czekały także inne atrakcje - dyskoteka oraz wspólne gry i zabawy.

          • XIII RUDZKI FESTIWAL EKOLOGICZNY

          • 9 czerwca 2026r. w naszym przedszkolu odbył się XIII Rudzki Festiwal Ekologiczny,
            który został objęty Patronatem Honorowym
            Prezydenta Miasta Ruda Śląska,
            Dziekana Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
            Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwo Katowice

            oraz Firmy PreZero Service Południe. 

             

            Gośćmi Festiwalu byli:    

            Pani Anna Krzysteczko – Zastępca Prezydenta Miasta Ruda Śląska,

            Pani dr Marta Chmielewska z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

            Pani Teresa Bryś - Szczygieł - Prezes Stowarzyszenia
            Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia” z Radzionkowa

            Pani Martyna Gągorowska - Kierownik Działu Komunalnego PreZero Service Południe

            Pan  Sławomir Forystka -  z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Katowice

            Studentki  kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna -
            członkinie Koła Naukowego „PAIDAGOGOS” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

             

            Festiwal był podsumowaniem rocznych działań placówek realizujących
            Program edukacji ekologicznej „Zielona Placówka”.

            Sukcesem tej edycji było nawiązanie współpracy
            Błękitną Szkołą - Stacją Morską w Helu,
            która przesłała nagrody dla wszystkich uczestników programu
            – materiały edukacyjne- książki, kolorowanki i gry typu Double.

            Organizatorzy postanowili, że przyszłoroczna edycja zostanie wzbogacona
            o treści z zakresu ekosystemu oraz ochrony morza Bałtyckiego.

            Certyfikaty „ZIELONA PLACÓWKA 2026” za roczną działalność ekologiczną otrzymali:

            Miejskie Przedszkole nr 4 im. Misia Uszatka w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 20 im. Słonecznej Doliny w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 21 im. Młodych Odkrywców w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 25 w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 30 im. Bajkowej Krainy w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 32 w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 34 w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 37 im. Pracowitych Pszczółek w Rudzie Śląskiej

            Miejskie Przedszkole nr 43 w Rudzie Śląskiej

            Przedszkole Miejskie nr 5 w Bytomiu

            Przedszkole Miejskie nr 31 w Bytomiu

            Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej

            Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej

            Szkoła Podstawowa nr 11 Specjalną im Św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

            Szkoła Podstawowa Specjalną nr 40 im. Gustawa Morcinka w Bytomiu

            Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Olsztynie

            Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Liszewskiego w Olsztynie

             

            W czasie festiwalu wszyscy uczestnicy zaprezentowali, czego o ekologii nauczyli się w tym roku szkolnym
            poprzez wiersz, piosenkę bądź małą formę parateatralną.
            Po występach nastąpiło wręczenie certyfikatów oraz nagród rzeczowych – książek i gier edukacyjnych
            oraz solarnej żabki, która będzie edukowała w zakresie odnawialnych źródeł energii.

            Na koniec wszyscy uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do ogrodu przedszkolnego,
            by tam zasadzić rośliny miododajne.

            Ogromne podziękowania dla PWiK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej
            za przepyszną, orzeźwiającą "wodę z kokotka".

          • Quiz „Wierszolandia Pana Brzechwy” - miejski etap konkursu

          • 2 czerwca 2026r. Lilia oraz Adaś z grupy Stokrotki reprezentowali nasze przedszkole w Quizie „Wierszolandia Pana Brzechwy”. Miejski etap konkursu został zorganizowany w Miejskim Przedszkolu nr 30 im. Bajkowej Krainy w Rudzie Śląskiej. Celem konkursu było:

            • Upowszechnienie literatury dla dzieci: Zapoznanie z twórczością Jana Brzechwy oraz wykorzystanie jej w pracy z dziećmi;
            • Stymulowanie rozwoju dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą;
            • Rozwijanie zainteresowań literackich i czytelniczych u dzieci.

            Nasi reprezentanci zdobyli III miejsce! Ogromne brawa!!!

          • NIESAMOWITY SUKCES ANI Z MOTYLKÓW

          • W sobotę 30 maja 2026r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku miało miejsce rozdanie nagród “Dursika” czyli śląskiego konkursu dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Tegorocznym tematem był komiks o Śląsku i po śląsku. 

            Konkurs miał na celu:

            - promocję języka śląskiego, 

            - rozwijanie umiejętności manualnych u dzieci,

            - rozwijanie wrażliwości estetycznej i poszerzenie zainteresowań artystycznych.

            Praca naszej Ani z Motylków zdobyła II miejsce w regionie!

            Aniu, GRATULACJE!!!

          • DZIEŃ DZIECKA

          • 1 czerwca nasze przedszkole zamieniło się w baśniową krainę, w której każdy mógł być kim tylko zapragnął. Beztroskiej zabawie nie było końca, a całość uświetnił pokaz talentów w wykonaniu naszych przedszkolaków, prezenty, które sprawiła nam Biedronka i wizyta MINIONKA!

            Tego dnia każdy był dzieckiem - bez względu na wiek;)

            Ogromne podziękowania dla Mamy i Babci Paulinki ze Stokrotek oraz Pani Magdy!!!

          • Już w najbliższy poniedziałek - Dzień Dziecka na UŚ!

          • 1 czerwca deptak Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zamieni się w wielkie, tętniące życiem laboratorium i przestrzeń fascynujących eksperymentów!

            Wspólnie z naukowcami z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Nauk o Ziemi będzie mmożna przekonać się, że nauka nie musi zaczynać się od nudnych definicji. Czasem wystarczy po prostu... czysta ciekawość świata!

            W programie m.in.:

            • Spacer interpretacyjny nad Rawą z perspektywy chemików oraz czytanie bajek.
            • Pokazy „Al-chemia to nie magia” – widowiskowe doświadczenia wyjaśnione naukowo.
            • Warsztaty LIFE Archiclima – budowanie domków dla owadów, tworzenie kul kwietnych i wielkoformatowa gra plenerowa.
            • Wodny Detektyw – badanie tajemnic wód podziemnych z użyciem profesjonalnego sprzętu.

            Wydarzenie trwa od godz. 10:00 do 14:00.

            Szczegółowy program: https://us.edu.pl/.../dzien-dziecka-z-naukami.../

          • Zapisy na dyżur wakacyjny

          • Przedszkola oraz oddziały przedszkolne działające przy szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej będą pełnić dyżur wakacyjny w okresie ferii letnich w 2026 roku. Rodzice swoje pociechy mogą zapisać w dniach od 1 do 15 czerwca. O przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

            Mając na uwadze zapewnienie rodzicom dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2025/2026 do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Rudy Śląskiej opieki przedszkolnej w czasie wakacji, w miesiącu lipcu oraz w miesiącu sierpniu dyżur będzie pełniło po 14 rudzkich przedszkoli i 5 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.

            W roku szkolnym 2025/2026 dyżur wakacyjny w poszczególnych miesiącach pełnić będzie:

            - w lipcu (tj. od 1 do 31 lipca 2026 r.):

            • Miejskie Przedszkole nr 4 im. Misia Uszatka w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 8 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 9 im. Wesołej Rodzinki w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 14 im. Wesołej Lokomotywy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 21 im. Młodych Odkrywców w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 24 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 25 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 28 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 31 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 32 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 37 im. Pracowitych Pszczółek w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 42 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 43 w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 17 im. prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 27 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.

            -w sierpniu (tj. od 1 do 31 sierpnia 2026 r.):

            • Miejskie Przedszkole nr 7 im. Barbórki w Zespole Miejskich Przedszkoli nr 1 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 17 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 18 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 19 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 20 im. Słonecznej Doliny w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 30 im. Bajkowej Krainy w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 34 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 35 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 38 im. Słonecznej Krainy w Zespole Miejskich Przedszkoli nr 1

            w Rudzie Śląskiej,

            • Miejskie Przedszkole nr 39 im. Bajkolandii w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 44 im. Koniczynki w Rudzie Śląskiej,
            • Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 20 im. Marii Konopnickiej w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna w Rudzie Śląskiej,
            • Szkoła Podstawowa nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej.

            Zapisy na dyżur wakacyjny prowadzone są w przedszkolach i szkołach podstawowych prowadzących oddziały przedszkolne w terminie od 1 do 15 czerwca 2026 r. W celu zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny należy, w tym terminie, złożyć deklarację w wybranej przez rodziców jednostce dyżurującej. Druk deklaracji rodzice mogą już pobrać w każdym dyżurującym przedszkolu lub szkole podstawowej.

            Druki_deklaracji_przyjecia_na_dyzyr_letni_do_przedszkola_MP37_im._Pracowitych_Pszczolek_na__waka(2).pdf

             

          • Tu się eksperymentuje! Dzień Dziecka z Naukami Eksperymentalnymi na Uniwersytecie Śląskim!

          • Szanowni Rodzice!

            Otrzymaliśmy zaproszenie na Dzień Dziecka z Naukami Eksperymentalnymi na Uniwersytecie Śląskim!

            Już 1 czerwca w godz. 10:00 – 14:00 mamy możliwość całymi rodzinami, uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, które będzie niezwykłą przygodą dla tych, którzy fascynują się nauką, przyrodą i dobrą zabawą. Wydarzenie odbędzie się na kampusie Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej w Katowicach.

            Wydarzenie jest bezpłatne, a udział w większości aktywności nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Zapisy będą obowiązywały na zwiedzanie wybranych wydziałów UŚ.

            Tego dnia kampus stanie się miejscem wspólnego odkrywania rzeki, przyrody, klimatu, chemii, literatury i teatru. Nauka nie musi zaczynać się od trudnych definicji. Czasem zaczyna się od spaceru nad Rawą, pytania o to, skąd bierze się woda i dlaczego płynie akurat tędy, własnoręcznie zbudowanego domku dla owadów albo eksperymentów, które wyglądają jak magia, choć wcale nią nie są. 

            Program został przygotowany z myślą o uczestniczkach i uczestnikach w różnym wieku, tak aby każdy mógł włączyć się we wspólne odkrywanie.

            Zatem.... Poszukujemy chętnych rodzin, które chcą wziąć udział w wydarzeniu. Prosimy o zgłaszanie wychowawcom grup chęci udziału w wydarzeniu. My, po rozeznaniu ilości chętnych, dokonamy niezbędnych formalności i przekażemy szczegóły zainteresowanym.

            Tego samego dnia świętujemy także w przedszkolu, ale bez obaw! Wszystko zorganizujemy tak, by każdy chętny skorzystał w przedszkolu i na Uniwersytecie.

             

    • Kontakty

      • Miejskie Przedszkole nr 37 im. Pracowitych Pszczółek w Rudzie Śląskiej
      • 32 242 02 26
      • ul. Obrońców Westerplatte 7A,
        41-710 Ruda Śląska

        41-710 Ruda Śląska
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych